Kulturka w mediach

Krzysztof Filus o muzycznych inspiracjach

Pierwsi byli The Beatles. W czasach, kiedy zainteresowałem się muzyką, nie była ona tak dostępna, jak dzisiaj. Słuchało się tego, co albo radio podało, albo jaki ktoś miał album. Ojciec mojego kolegi powiedział nam "słuchajcie, mam taka fajną płytę", a potem okazało się, że zespół przeszedł do historii – wspomina Krzysztof Filus. Kolejną płytę czwórki z Liverpoolu udało mu się podsłuchać dzięki sąsiadowi. – To była rzeczywiście rewolucja – mówi gość Trójki o albumie "Revolver".

Kulturka nie chce spać

Na płycie znalazło się 13 utworów, stanowiących mieszankę wielu stylów muzycznych, z przewagą popu i rocka. Większość piosenek zaśpiewana jest po polsku, tylko jedna ma angielski tekst. Autorem wszystkich kompozycji jest Krzysztof Filus - gitarzysta, założyciel i lider Kulturki. Teksty piosenek napisali: poetka Joanna Oparek, wokalistka Joanna Mendyka oraz krakowski poeta Zbigniew Książek, który współpracował między innymi z zespołem Brathanki

Kulturka powraca z długiej podróży ("Titanic")

Teledyskiem "Titanic" po dłuższej przerwie przypomina się krakowska grupa Kulturka. Początki zespołu Kulturka sięgają 1998 roku, inicjatorami byli kompozytor - gitarzysta Krzysztof Filus i wokalistka Joanna Mendyka. Debiutancki album "Nie chcę spać" ukazał się w 2004 roku i sprzedał się w ilości ok. 20 tysięcy egzemplarzy. Przez skład przewinęli się m.in. Paweł Mąciwoda (obecny basista Scorpions), perkusista Artur Malik (m.in. Lombard, Chłopcy z Placu Broni) i gitarzysta Piorek Płonka (Sztywny Pal Azji). Pierwsza i jedyna do tej pory płyta przyniosła przeboje "Miłość nad morzem", "W kraju marynarek", "Piosenka dla Jurka" czy "Telefon z Kulturką". Grupa dwukrotnie zaprezentowała się na festiwalu TOPtrendy w Sopocie, była też nominowana do nagrody "Złote Dzioby" (2005).

Muzyka z Kulturką

Jak wiele dobrych rzeczy na świecie zespół Kulturka powstał w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności. Pięć lat temu utalentowany kompozytor z Krakowa, który dotąd tworzył muzykę dla radia, telewizji, teatrów i kabaretów, usłyszał głos, którego poszukiwał od dłuższego czasu i wreszcie mógł zrealizować swoje marzenie o założeniu zespołu. Tym kompozytorem jest Krzysztof Filus. Wokalistką Joanna Mendyka.

 

© 2010-2024 Kulturka. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt: grafiQa.pl | CMS by Quick.Cms