Muzyka z Kulturką

Jak wiele dobrych rzeczy na świecie zespół Kulturka powstał w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Pięć lat temu utalentowany kompozytor z Krakowa, który dotąd tworzył muzykę dla radia, telewizji, teatrów i kabaretów, usłyszał głos, którego poszukiwał od dłuższego czasu i wreszcie mógł zrealizować swoje marzenie o założeniu zespołu. Tym kompozytorem jest Krzysztof Filus. Wokalistką Joanna Mendyka. 

Już na początku okazało się, że mają podobne gusta i filozofię muzyczną, która jest bardzo prosta. Bo podstawowe części składowe dobrej muzyki są niezmienne od początku. Dobre kompozycje, dobre teksty i głos, który to wszystko potrafi unieść i przekazać publiczności. Wszystkie te warunki zostały z czasem spełnione, do zespołu dołączyli pozostali muzycy oraz utalentowana autorka tekstów, Joanna Oparek.

Początki, jak to zwykle bywa, były dość oporne, ale dzięki wsparciu wielu ludzi, których spotkali po drodze, szybko zostali docenieni. Na początek Krakowski Związek Aktorów zaprosił zespół do występu na Dorocznym Balu z okazji przyznania nagród aktorskich – Złotych Masek. TVP 2 zaprosiła Kulturkę na występ z okazji Koncertu dla Abonentów. Teatr STU i Krzysztof Jasiński gościli ich na trzech z rzędu benefisach – Hrabiego Jana Tyszkiewicza, Tygodnika Przekrój oraz znakomitego aktora krakowskiego Tadeusza Huka. Co roku występowali w różnych miastach przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na coraz większych scenach i u boku coraz większych gwiazd polskiej estrady. Dwa lata temu Kulturka wydała swój pierwszy singiel „Bałtyk”, który został rozesłany do kilkuset regionalnych rozgłośni radiowych i był grany w całej Polsce, zdobywając wysokie miejsca na listach przebojów. 

Miniony rok był dla Kulturki przełomowy. Managerem zespołu został Jerzy Gardziel (wcześniej zespół Perfect), dzięki któremu zagrali kilkanaście ważnych koncertów. Grali m.in. z Marylą Rodowicz, Budką Suflera, Voo Voo, Dżemem, T’Love, Wilkami, Brathankami, zespołem Piersi, Blue Cafe. W lipcu zespół został zaproszony przez Stowarzyszenie Managerów Polskich do występu na prestiżowym festiwalu Top Trendy w Sopocie. Kulturka otworzyła festiwal swoim mini recitalem i odniosła niewątpliwy sukces – publiczność przyjęła ich owacyjnie! 

W międzyczasie Joanna Mendyka została laureatką polskiej edycji programu Droga do Gwiazd, a do dotychczasowego składu zespołu dołączyli znakomici i doświadczeni muzycy – Artur Malik (Lombard, Urszula) - perkusja, Paweł Mąciwoda vel Bejbe (Oddział Zamknięty, Urszula Dudziak, obecnie również The Scorpions!) na basie oraz Maciej Rapacz– na instrumentach klawiszowych. W zespole na stałe od początku występują również Piotr Płonka (który gra również u boku Zbigniewa Wodeckiego i w Sztywnym Palu Azji) – na gitarze solowej oraz Marek Krupa (Dekiel, Siedem) – saksofon. 

Co jednak najważniejsze, w ubiegłym roku Kulturka wreszcie rozpoczęła pracę nad pierwszą płytą, która jest obecnie ukończona, a premiera i trasa promocyjna są zaplanowane na wiosnę. Na krążku znajdzie się 12 piosenek oraz jeden utwór po angielsku. Producentem płyty jest Mieczysław Felecki – autor m.in. sukcesu Stachurskyego.

Dodaj opinię

© 2010-2024 Kulturka. Wszelkie prawa zastrzeżone

projekt: grafiQa.pl | CMS by Quick.Cms